Každou kúpenou fľašou prispievate 5 centami na dobrú vec vo vašej obci/meste.

Volajte, alebo píšte:

0905 598 924
info@kvas-slad.sk

Napíšte nám

Záruky a pokusy

Aká je minimálna trvanlivosť a ako dlho ho môžete konzumovať po otvorení?

Kvas je prírodný nápoj bez konzervačných látok. Tomu zodpovedá aj doba spotreby.

Záruka nami dodávaného kvasu  je 3 mesiace. Každý výrobca sa snaží sa byť čo najviac chránený a nedávať „na papieri“ vysoké záruky..

My sme urobili tri pokusy.

  1. S neotvorenou fľašou – nechali sme Ľvovský sudový kvas 4 mesiace po záruke v tme pri zhruba 17 st. a ďalšie 4 mesiace v izbe na svetle (ale bez priameho slnka!) pri zhruba 20 st. Ani 8 ! mesiacov po záruke nebol pokazený, stále sa dal piť, aj keď už nebol tak chutný ,nemal penivosť ako keď bol v záruke. Podľa nás- ak bude dobre skladovaný (nemusí byť priamo v chlade), hlavne aby naň priamo nesvietilo slnko, aj 2 až 3 mesiace po záruke bude lahodný. Výrobca udáva túto iba 3- mesačnú trvanlivosť aj preto, aby sa čo najviac prejavili najlepšie zdravotné aj chuťové vlastnosti kvasu, hoci ako píšeme náš pokus s 8 mesiacmi po nej dopadol stále celkom dobre.
  2. Zaujímavo dopadol náš pokus tiež s neotvorenou fľašou a to s Ľvovským chlebovým kvasom (ten zatiaľ v predaji nemáme, možno neskôr, ale zložením je podobný ako sudový). Bol 9! mesiacov po záruke, uložený v tme pri zhruba 18. st. C. Za tú dobu vyprchala z neho špecifická chlebovo kyslá aróma a zhodli sme sa na tom, že bol určite chutnejší ako čerstvý a vypili sme takmer naraz..
  3. S otvorenou fľašou. Otvorili sme fľašu a pili sme každý deň 1- 3 deci. Aj na 10. deň sa nápoj dal piť, hoci samozrejme už nebol taký svieži ako čerstvý, pričom sme ho nechali v izbe s 22 st. pri bežnom svetle (opäť ale nie na priamom slnečnom svetle). Ak by sme ho nechali v chlade možno by vydržal aj dlhšie. Ako nám písal výrobca- najlepší je čerstvý, poprípade na 2. deň, ale nám sa dal piť aj na desiaty.

Keď som písal do Ľvovu o týchto pokusoch, tak neboli prekvapení. Ale napriek tomu chcú nechať iba 3 mesačnú záruku…
Na Ukrajine je kvas považovaný za symbol družnosti, preto ho pijú aj so susedmi, známymi a jedna 2 litrová fľaša sa za čerstva vypije raz-dva.